Jak uniknąć niebezpieczeństw podczas korzystania z sieci?

· 24-03-22 · Projekty

Kursy bezpiecznego korzystania z Internetu

Każdego dnia wielu z nas spędza znaczną ilość czasu na przeglądaniu stron internetowych. Niezależnie od tego, czy sprawdzamy pocztę, czytamy wiadomości, czy szukamy czegoś w Wikipedii, większość z nas z jakiegoś powodu regularnie korzysta z Internetu. I choć przeglądanie stron internetowych ma wiele zalet (może być bardzo przydatne, a także może być świetną zabawą), wiąże się z nim również pewne ryzyko. Na przykład podczas przeglądania Internetu zawsze istnieje szansa, że natkniesz się na coś, czego nie chcesz zobaczyć. Można na przykład zobaczyć coś nieodpowiedniego lub natknąć się na witrynę pełną wirusów i złośliwego oprogramowania.

Jak chronić się przed oszustwami w Internecie?

Ochrona przed oszustwami i wyłudzeniami online jest ważnym elementem bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z Internetu. Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, aby nigdy nie podawać swoich danych osobowych. Dotyczy to numerów kart kredytowych, numerów ubezpieczenia społecznego, a nawet imienia i nazwiska, jeśli kupujesz coś na stronie innej firmy, np. w serwisie eBay. Oszuści mogą wykorzystać te informacje, aby dokonać kradzieży tożsamości i ukraść pieniądze z Twojego konta.

Innym sposobem ochrony jest korzystanie z uwierzytelniania dwuskładnikowego, gdy tylko jest to możliwe. Oznacza to, że do uzyskania dostępu do konta potrzebne jest zarówno hasło, jak i kod weryfikacyjny, zazwyczaj wysyłany SMS-em lub pocztą elektroniczną. Dzięki temu o wiele trudniej jest komuś innemu dostać się na konto bez pozwolenia.

Jak bezpiecznie korzystać z Internetu w pracy?

W dzisiejszych czasach Internet jest integralną częścią życia zawodowego. Niezależnie od tego, czy jest to poczta elektroniczna, przechowywanie danych w chmurze czy firmowy intranet, w większości miejsc pracy Internet jest sposobem załatwiania spraw. Niezabezpieczony może być również niebezpiecznym miejscem.

Na przykład, wiadomość phishingowa może być nieszkodliwa dla większości osób. Może być jednak bardzo szkodliwy dla osób pracujących nad wrażliwymi projektami.

Aby się chronić, zawsze usuwaj z komputera wszystkie poufne informacje, zanim pozostawisz go bez nadzoru. Pamiętaj też o korzystaniu z VPN w pracy, aby chronić swoją tożsamość i dane osobowe.

Bezpieczne korzystanie z Internetu dla dzieci

Internet jest doskonałym źródłem informacji do pracy w szkole, utrzymywania kontaktu z przyjaciółmi i rodziną, śledzenia bieżących wydarzeń i wielu innych rzeczy. Ale może być także niebezpiecznym miejscem, po którym dzieci mogą poruszać się bez nadzoru. Ponieważ dzieci dopiero rozwijają kontrolę impulsów i nie są jeszcze tak dobrze zaznajomione z niebezpieczeństwami, które mogą na nie czyhać w sieci, są bardziej narażone na kontakt z nieodpowiednimi treściami i nieznajomymi.

I choć wielu rodziców podejmuje kroki w celu ochrony swoich dzieci przed tymi zagrożeniami - np. instaluje kontrole rodzicielskie i monitoruje korzystanie z Internetu - zawsze można zrobić więcej. Zdobywając wiedzę na temat zagrożeń występujących w sieci, podejmując kroki mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom oraz monitorując ich korzystanie z Internetu, można zapewnić im bezpieczne i radosne doświadczenia podczas korzystania z sieci.

Bezpieczny Internet - czego unikać?

Po pierwsze, należy upewnić się, że dostawcy usług internetowych nie szpiegują ruchu użytkownika. Dostawcy usług internetowych mogą zbierać informacje o historii przeglądania stron, lokalizacji, treści wiadomości e-mail i inne. Dostawcy usług internetowych mogą również stosować głęboką inspekcję pakietów w celu wyszukiwania poufnych informacji, takich jak dane uwierzytelniające do logowania.


Dodany przez SimpleUser

Komentuj

Ostatnie wpisy do artykułu

alternative
Kurs językowy - dlaczego warto?

Jest wiele powodów, dla których warto podjąć wysiłek nauki nowego języka. Przede wszystkim otwiera ona nowe mo

Rozwiń
alternative
Ruszają zapisy do projektów edukacyjnych!

Jeśli chcesz zapisać się do projektu edukacyjnego, odwiedź sekcję "komunikaty" na stronie internetowej i wybie

Rozwiń
alternative
Wsparcie aktywizacji zawodowej na terenach lokalnych - co warto wiedzieć?

Aktywizacja zawodowa to proces pomagania bezrobotnym pracownikom w zdobyciu umiejętności i pewności siebie, kt

Rozwiń
alternative
Nabór kadry nauczycielskiej

Ponieważ zapotrzebowanie na wykwalifikowanych nauczycieli stale rośnie, wiele szkół ma coraz większe trudności

Rozwiń